Kávovník – od ovoce až po nápoj

KávovníkKávovník (coffea) – tento keř (nikoli však strom) patří mezi dvouděložné rostliny z čeledi mořenovitých. Je známo téměř 100 druhů. Všechny pochází z Afriky a některé z ostrovů v Indickém oceánu.

Arabica vs robusta

Z ekonomického hlediska jsou důležité dva druhy kávovníků, Coffea arabica, která nám dává jemnou, aromatickou, zaoblenou a čokoládovou chuť a Coffea canephora s její odrůdou robusty, která se vyznačuje trpkostí a kyselostí. 

Arabica je velmi jemná a vyžaduje hodně péče. Po pravdě je to velmi zapeklitý druh vyžadující specifické podmínky pro pěstování jako například vyšší nadmořskou výšku a velmi mírné podnebí s teplotami mezi 15 až 25 C.

Robusta se svými 22 chromozomy snese teploty mezi 24 – 29 stupni a je odolnější vůči různým nemocem.

Plantáže

Abychom vypěstovali kvalitní kávu, nejdříve je nutné si najít tu správnou oblast, kde by se měly plantáže zakládat. Okolnosti, které budou pěstování nejvíce ovlivňovat  jsou klima, nadmořská výška  a půdní typ. Arabica musí být pěstována mezi 900 a 2000 metry naopak robusta mezi 0 - 800 metry. Plantáže s arabicou požadují  stejnou péči jako například vinice, půda musí být úrodná, dobře zavlažovaná a kořeny potřebují  hloubku přes jeden metr.

Pěstování

Každé semínko je nejdříve uměle vysazeno ve školce, kde je opečováváno do té doby, než má rostlinka nejméně tři lístky. Jakmile dosáhne správné velikosti, kdy je odolná povětrnostním podmínkám, může být přemístěna ze školky na plantáž. Co rozhoduje o výběru typu plantáže je vzdálenost mezi rostlinami a šířka mezi jednotlivými řadami stromků, kterým se říká ulice. Na plantážích s hustým porostem, se můžeme dostat až na 12 000 rostlin na hektar, tradiční plantáže začínají většinou kolem 2000 rostlin na hektar. Plantáže mohou začít s produkcí po třetím roce, a na vrcholu jsou kávovníky mezi 4 a 10 rokem. Produkce začíná upadat po 20 roku.

KvětenstvíPéče o rostlinku

Sazenice by měla neustále přijímat organická a minerální hnojiva, která pomáhají rostlince zdravě se vyvíjet. V závislosti na plantáži a požadované kvalitě,je velmi důležité také regulovat množství  umělých hnojiv kvůli finální chuti a aroma kávy. Půdní vlhkost je stěžejním faktorem ve vývoji rostlin. V suchých oblastech, kde jsou častá období sucha, se doporučuje zavlažování  pomocí  rozprašovacích zavlažovačů upevněných nahoře nad rostlinami. V pásmu deštných pralesů může být tento problém opačný. Přemíra deště může mít za následek poničení kávovníků, snížení produkce a zničení kvality zrna jako následek nežádoucí půdy.

Stadium kvetení a sklizeň

Během stadia, kdy jsou kávovníky v květu, vypadají jako pokryté sněhem. Po dozrání kávových bobulí získávají jasnou zářící červenou nebo žlutou barvu. Po odkvětu do dozrání to obvykle trvá 6 – 8 měsíců. V Brazílii se obvykle sklízí jednou ročně. V zemích, kde nejsou definována období dešťů, to může být mnohem více. Sklizeň může být provedena mnoha způsoby a metodami. Mezi nejobvyklejší patří: trhání, mechanické sbírání a ruční sbírání.

BobulePo sběru (ať už jakýmkoliv způsobem) následuje třídění bobulí, tzn. zbavení se nečistot, jako jsou různé větvičky či lístky.

A pak už dochází k přepravě ke zpracování. Přeprava bobulí do zpracovávacích zařízení je jednou z vysoce kontrolovaných záležitostí celého procesu. Z důvodu různých plísní mohou být bobule přepravovány nejdéle dvě hodiny.

Káva má před sebou ještě velmi dlouhou cestu zakončenou exkluzivním nápojem. Šálek dobré kávy je odrazem velkého úsilí a obětavosti mnoha lidí a je poháněn unikátní vášní po kvalitě.

Nicméně výsledek stojí za to…

Další zajímavosti

Pražení, mletí a balení kávy

Pražení, mletí a balení kávy Pražení Pražení kávy by mělo být řízeno v závislosti na způsobu, jakým se bude nápoj později připravovat. Zjednodušeně by se v kávě měla během…

Kofein

Kofein    Pojďme si povědět něco málo o látce, o které ví každý, že je obsažena v kávě či čaji. Ale tím naše znalosti vesměs končí. Co je vlastně kofein?    Kofein je krystalická…

    Kontaktujte nás

    Telefon: 602 19 05 23
    vyplňte formulář


    Splátky ESSOX

    Patronka čerstvé kávy

    Gaviota na Facebooku