Kofein

   Pojďme si povědět něco málo o látce, o které ví každý, že je obsažena v kávě či čaji. Ale tím naše znalosti vesměs končí.

Co je vlastně kofein?

   Kofein je krystalická látka, řadící se mezi alkaloidy. Je nahořklé chuti a nevykazuje žádné aroma nebo zápach.  Jeho název vznikl ze sousloví Coffea arabica, tedy kávovník arabský.

   Tato látka stimuluje nervovou a srdeční činnost a může se stát návykovou. Tedy funguje na bázi stimulátoru – v lidském těle potlačuje únavu a takzvaně ´probouzí´. Kofein je v různých formách obsažen hlavně v kávových zrnech či listech čajovníku. Mimoto jej také nejdeme ve fazolích nebo plodech a listech některých rostlin.kávová zrna

   Kofein je v dnešní době nejvíce obsažen v nápojích jako je káva, čaj, limonády či energetické nápoje, kromě toho také v čokoládě. Účinek se dostaví již 10 min po požití (ať už v jakékoliv formě). Kofein blokuje v těle adenosin, což je látka, kterou tělo produkuje při únavě. Účinnost kofeinu počítáme řádově na hodiny, samozřejmě v závislosti na požitém množství.

   Všeobecně je kofein považován za neškodný, ale znáte to, všeho moc škodí. Optimální je nepřekročit maximální doporučenou denní dávku 300 mg na dospělého člověka. Samozřejmě je nutno brát v potaz zdravotní stav jedince a tudíž je dobré se vždy poradit s lékařem.

  Pokud překročíte doporučené množství, může mít kofein nežádoucí účinky na Vaše zdraví, které se projevují takto:

1)      zvyšuje hladinu cholesterolu

2)      dehydratuje organismus

3)      zvyšuje krevní tlak

4)      snižuje vstřebávání železa

 Když se naopak rozhodnete množství kofeinu omezit, mohou se dostavit abstinenční příznaky. Tak jako u každého odvykání je vhodné snižovat dávkování postupně. Ani tento postup však nezaručuje ´odvykačku´ bez nežádoucích účinků, které jsou velmi často zaměnitelné například s různými nemocemi. Pro příklad uvádíme pár nejsledovanějších, pokud se rozhodnete s kofeinem skončit či jej omezit. Avšak jako vždy každý lidský organismus reaguje jinak.

1)      bolest hlavy

2)      nervozita, podráždění

3)      únava, ospalost apatie

 V případě, že nejste schopni se vzdát svých několika šálků dobré kávy denně, substitučně můžeme nabídnout bezkofeinovou kávu. Více o ní se dočtete v článku Bezkofeinová káva –lepší než byste očekávali. Důležité upozornění však je, že byste i decaf malé množství kofeinu obsahuje.

Další zajímavé články

Bezkofeinová káva – lepší než byste očekávali

Bezkofeinová káva – lepší než byste očekávali Decaf- káva bez kofeinu - pro ty, kteří  jsou nuceni se z nejrůznějších důvodů zříkat klasické kávy.   Tento článek Vám pomůže…

Káva v těhotenství

Káva v těhotenství    Toť věčné téma. Téměř každá maminka, chce pro své miminko udělat v těhotenství maximum. Jak ale řešit situaci, pokud je naším návykem pít 6 šálků kávy…

Čerstvě pražená káva

Čerstvě pražená káva     Jak jistě každý milovník kvalitní kávy ví, čerstvost je vždy důležitá. V tomto článku si vysvětlíme, na jaké další skutečnosti brát ohled, abychom…

    Kontaktujte nás

    Telefon: 602 19 05 23
    vyplňte formulář


    Splátky ESSOX

    Patronka čerstvé kávy

    Gaviota na Facebooku